Állateg.tan.16.téte
Szív és érrendszer betegségei:
Kiváltó okok:
vérszegény—köhögés, fáradékonyság, izomgyengeség, teljesítő képesség csökkenése, nagyobb vérveszteség, elhízás, túlsúly, hirtelen idegrendszeri trauma
Hőguta: a kutyáknál nem ritka, mert nincs verejték mirigy, élénk, gyors az anyagcseréjük ami hőképződéssel jár és a hőtől lihegéssel tud csak megszabadulni
Kiváló okok: nagy test az óriás fajoknál, magas külső hőmérséklet, autóban hagyott kutya, rövid orr pl.: boxer, bulldog, mopsz
Ekcéma:
Okozója lehet :
1)A nem megfelelő takarmányozás
2)Külső élősködők
-atka: szabad szemmel alig látható ízeltlábú, a bőrben élősködik és utódai is rendszerint ugyan abban a kutyában fejlődik ki.
A sarcoptes rühatkára minden korú és fajtájú kutya fogékony. Ilyenkor ész nélkül vakarózik, mivel az atka tevékenysége erőteljes viszketéssel jár. A kutyák rendszerint egymástól fertőződnek, de átvihető fertőzött eszközzel is. Gyakori előfordulási helye: fej, fülszélek, nyak, has alsó része, szemboltok. Tünetek: piros udvarral körbevett dudorok, gennyes hólyagocskák, később pikkelyes elváltozások, szőrhullás, bőr megvastagodik, pörkösödik.
Notoedres atka macskáról, de akár nyúlról is terjedhet kutyára. Az elváltozások hasonlóak az előzőhöz.
Demotikózis (szőrtüszőatka)elsősorban rövid szőrű kutyáknál fordulhat elő. Okozója a demodex canis nevű atka ami csak mikroszkóppal látható. A betegség kialakulása csak akkor következik be, ha a kutya ellenálló képessége valamilyen okból gyengül. A szőrtüsző és a szőrszál között él, kitágítja a szőrtüszőt, amely ez által könnyen fertőződik gennykeltő baktériummal. Az irritáció miatt korpásodás, majd később szőrhullás következik be. A kezelés rendkívül hosszadalmas, sokszor hónapokig eltart, ilyenkor fontos a teljesértékű táplálék adása.
-bolha: a kutya leggyakrabban előforduló élősködője. Gazdaspecifikus, de a kutyabolha épp úgy megtalálható a macskán, mint a macskabolha a kutyán. Már alig néhány bolha is okozhat problémát, nagy számban súlyos problémát is okozhat. Pl.: bolhaekcéma. A bolhacsípés fájdalmas bőrgyulladást válthat ki, nyugtalaníthatja , és állandó vakarózásra kényszeríti a kutyát. A bolha közti gazdája z uborkamag alakú galandféreg, mely bélgyulladást, étvágytalanságot, levertséget és fénytelen szőrzetet okozhat. Kizárólag összetett irtó program útján lehet megszüntetni a bolhaságot. Mentesítjük a kutyát és a környezetét is.
-tetűk: a helytelenül tartott, nem ápolt, piszkos környezetben élő kutyákon szaporodnak el. Fertőzése követlen érintkezéssel, vagy szőrápoló eszközzel vihető át egyikről a másikra. A kutya szakszerű tartásával elkerülhető.
Szőrtetű hámtörmelékkel és mirigyváladékkal táplálkozik. Ürüléke, petéje a bőrön, a szőr tövében felhalmozódik, ezzel zavarja a kutya bőrének élettani működését. Állandó mozgásával viszketést okoz, nyugtalanná teszi az ebet.
Vértetű 1,5-2 mm hosszú így szabad szemmel is jól látható élősködő, amely vért szív. Gyógyszeres kezeléssel gyorsan megszüntethető.
3)Vegyszerek, gyógyszerek
Fülgyulladás:
Otodectes cynotis (fülrühösség) néha kimutatható az egészséges kutya fülváladékába is, de elszaporodása esetén rendkívül súlyos fülgyulladás alakulhat ki. Amennyiben átterjed a középfülre, akkor ferde fejtartás és egyensúlyzavar is felléphet. Kiskortól fogva ajánlatos ellenőrizni a kutya fülét, és ha elváltozást tapasztalunk pl.: rendkívül kellemetlenszagú, sok fülzsír, akkor vigyük állatorvoshoz. Minél korábban fedezzük fel a fühösséget, annál hamarabb kerül sor a kezelésre, illetőleg a gyógyulásra.
Az egészséges külső hallójárat önmagától tisztul. A gyakori fülgyulladás egy anatómiai sajátosság miatt alakult ki, ugyanis a kutya hallójárata igen hosszú, mely élesen hajlik. A legfontosabb a fülgyulladás okának felderítése, majd célirányzott kezelése, míg az telesen meg nem szűnik.
Epilepszia: idegrángás amit gyógyszeresen kell kezelni, és a tenyésztésből ki kell zárni.
Állateg.tan.17.tétel Mozgásszervi betegségek A mai kutyák méreti arányai nagy mértékben eltérnek az ősitől. Gyors növekedésű kutyáknál csont és izületi gyulladás alakulhat ki. Okai: -túl gyorsan nő a csont, de lágy és puha marad , a calcifikácio nem alakul ki -laza, rossz minőségű izület alakul ki, torzul a vápa és az izületi fej. -porc gyors kopása, fájdalmas és sántaság alakul ki fájdalom csillapítás, fehérje visszavétel, Ca és ásványi anyag tartalom növelése, vitamin csökkentés—lassítjuk a fejlődés ütemét. Hajlamosító az öröklés, ezért a hordozókat ki kell zárni a tenyésztésből. Tünet: váll-, könyök-, csípő izületi gyulladás -csípő izületi diszplázia: nem tisztán az öröklődés határozza meg a csípő minőségét, a környezeti hatások is jelentősek. Pl.: takarmányozás, mozgatás, túlzott terhelés, kölyök elhízása, ásványi anyagok (Ca) hiánya. Diagnosztikája röntgen felvétellel történik és a felvételnél a combcsont fej illeszkedését a vápába vizsgálják. Fokozatai: -Mentes -Majdnem mentes -Enyhe -Közepes -Súlyos legfeljebb az Enyhe egyedeket tenyészthetjük tovább, de csak Mentes tenyészpartnerrel. -könyökizületi diszplázia: több oldalas röntgen felvétellel diagnosztizálható. Angolkór /rachitis/: Ok: kalcium hiány és / vagy D3 vitamin hiány. Tünetei: a hosszú csöves csontok (alkar, felkar combcsont) puhák, meggörbülnek. Porckorong sérv: Az ágyékcsigolyáknál alakulhat ki pl.: tacskóknál. Az ágyékcsigolyák közötti izületi porc károsodik, és a kilépő idegpályák sérülnek a hátsó rész bénulásával járhat. Veszélyes a lépcsőzés! -tacskó bénulás: 7 ágyékcsigolya eltávolodása, a kilépő idegpályák érzékenyen károsodnak és a hátsó lábak lebénulnak. Károsodik a vizeletürítés, nem párosodik (a kannál nincs erekció). Kiküszöbölhető ha nem hízlaljuk el, és lépcsőztetjük a kutyát. -spondiozis: torlódnak az ágyékcsigolyák, gyakran össze is nőnek. A kilépő idegpályák sérülnek. pl.: fox terrier -patella luxácio /térdkalács ficam/: kotyog vagy nem fér bele. Törpe és óriás fajták hajlamossága.
Állateg.tan.18.tétel Sebek fajtái: Horzsolt (Abrasio): fájdalmas, ritkán fertőződik, jól gyógyul Vágott: a seb széle egyenes, a vérzés erős, fertőzésveszély csekély, jól gyógyul Metszett: a seb széle egyenes, a sebet okozó eszköz pontosan merőleges a sebre, erős vérzés, csekély a fertőzésveszély, jól gyógyul Szúrt seb (Vulnus Punctum): nagy fertőzésveszély, vérzés erőssége változó, szúrt csatorna mélysége nehezen megállapítható Repesztett seb (Vulnus Ruptum): az okozó eszköztől távolabb szakad meg a bőr, a seb szélei egyenetlenek, nehezen gyógyul, nagy fertőzésveszély, csekély vérzés, a hematoma (vérömleny) is ide tartozik Zúzott seb (Vulnus Contursum): tompa erő behatására keletkezik, csekély vérzés, fájdalmas vérömleny keletkezik Szakított seb (Vulnus Lacerum): kiterjedt-tátongó lebenyes seb, benne rejtett tasakok vannak Harapott seb (Vulnus Morson): látszódnak a fognyomok, vérzés erőssége változó, nagy fertőzésveszély (pl.:veszettség), fertőtlenítőt a sebbe kell önteni Lőtt seb (Vulnus Scopetarium): a bemenet egyenes szélű, a kimeneti nyílást (ha van ilyen) keresni kell, nagy fertőzésveszély, belső szervek sérülhetnek Roncsolt seb: a zúzott és szakított seb keveréke Csonkolás (Amputatio) Vérzés fajták: Az osztályozás alapja, hogy artéria, véna, vagy hajszálér sérült-e meg. Az erek azonban általában egyszerre sérülnek, ezért leggyakrabban kevert vérzéssel találkozunk. 1. Az artériás vér oxigéntartalma nagy, ezért színe élénkpiros, és az érben lévő nagy nyomás miatt spriccelve távozik a sebből a szívműködéssel egyidejű ritmusban. A keringő vér mennyisége így - főleg ha nagy a sérült artéria - gyorsan lecsökkenhet, kivérzést, sokkot, akár a beteg halálát okozva. 2. A vénás vér színe a csökkent oxigéntartalom miatt sötétebb piros. A vénákon belüli nyomás kisebb, mint az artériákban lévő nyomás, ezért sérüléskor a vérzés nem lüktető, hanem egyenletesen folyó. Azonban a nagyobb vénákból is léphet fel bőséges vérzés, mely szintén lehet akár halálos mértékű is. 3. A hajszálerekből származó vérzés minden apró sebzés kapcsán fellép, és bár első látásra nagy mennyiségűnek tűnhet és riasztó lehet, az így létrejövő vérvesztés elhanyagolhatóan csekély, nem jár súlyos következményekkel. Fertőtlenítés, tisztítás, kötözés Mikor szükséges varrni és miért? Mikor és hogyan kötözünk át? Nagy baj, ORVOS!: -durva baleseti sérülés -nagy nyílt sebek, törések -gyomor-, bélcsavarodás gyanúja -zoonózisok -veszettség gyanúja -szülési problémák -az első 24 órában elhullott kölykök -tej megváltozása -szülés után lázas állapot -külső élősködők -intenzív hányás hasmenés -szorulás