Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát

+36 20 959 59 93

Állateg.tan.11.tétel

 

Vírus: Elektro mikroszkópikus nagyságú. Élő sejtben képes csak szaporodni, teljesen függ a gazdaállattól. Felépítése egyszerű (kívül fehérje köpeny belül DNS vagy RNS). Valahol az élő és az élettelen anyag határán áll. Önálló anyagcserére, önálló szaporodásra képtelen. Valódi paraziták, hisz csak akkor képes életben maradni, ha valamilyen élőlény sejtjeibe behatolhat és ott megváltoztatja azok fehérje anyagcseréjét és így tud működni, szaporodni.

A fertőző betegségek kialakulásához szükség van fertőző anyagra, és arra, hogy fogékony állatba kerüljön, vagyis a kutya fertőződjön. Fertőzés forrása lehet: beteg kutya, lappangási időben lévő kutya, vírus, vagy baktériumgazda. Vizelettel, bélsárral, köhögéssel, tüsszentéssel, tehát váladék ürítés útján kerülnek át a fertőző anyagok. A fertőző betegségek ellen egyetlen védekezés a védőoltás.

 

Parvo vírusos bélgyulladás:

Kór ok: A vírus nagyon apró—RNS. A 80-as évektől jelent meg magyar országon. Csúcsragadozók szabályozásában vesz részt, nem szaporodnak túl így megmarad a természet egyensúlya, a leggyengébbeket támadja meg. Első sorban kölyök specifikus kór, a felnőtt egyedre veszélytelen.

Tünetek: 2-4 napos lappangási idő után hirtelen jelentkező hányás, majd, gyors lefolyású intenzív világossárgás utána véres hasmenés. Sokat fekszik, rendkívüli esetben elutasítja a táplálékot, vizet, így kiszáradhat 2-4 napon belül. Védőoltással megelőzhető.

 

Szopornyica:

Kórokozó egy vírus amely a kutyafélék specifikus kórokozója. Az állat szájon át veszi fel szaglással, nyalással a fertőzötten ürített vizeletből. A garat nyirokszöveteiben szaporodik el és a szervezet különböző szöveteit károsítja. Idegrendszert károsítja és ez végleges is lehet—szaglás elvesztése, fogak romlása, talppárnák és orrtükör elszarusodása, egyensúly zavarok. Rendszeres oltással hatékonyan megelőzhető.

 

Fertőző májgyulladás /rubarth-féle kór/:

Vírus a kórokozó. Kölyöknél csaknem mindig halálos megbetegedés. a májat támadja meg, így általénos mérgezési tünetek jelennek meg. Pl.: sárgaság. Növendék kutyáknál savós orrfolyással köhögéssel, nehéz légzéssel jár. Szilárdabb szervezet gyógyíthatja önmagát. megelőzés: máj funkciók  támogatása, és ismétlő vakcinázás, és a vemhes szukáknál elléskor maximális higiénia.

 

Coronavírusos bélgyulladás:

A vírus jórészt olyan tenyészetben jelentkezik, ahol sok  a kölyök. A fertőződést követően 1-3 nappal a kiskutya hány, sárgás, bűzös, rendkívül hígat ürít. A hányás 1-2 napon belül megszűnik, de a hasmenés 10-14 napig is eltarthat. Az óriási folyadék veszteség  miatt, a kölyök  kiszárad, súlyos esetben elhullhat. Megelőzhető a specifikus vakcina időben történő beadásával.

 

Aujeszky-féle kór:

Tünetei hasonlóak a veszettséghez. Az idegrendszert támadja meg. A betegség akkor alakul ki, amikor a kutyával nyers sertést vagy egyéb vágási hulladékot etetnek. A kutyánál halálos, 1-2 napos a lappangási idő. Garat megbénulása, garat tájéki iszonyatos vakarózás jellemzi. Saját húsába is beleharap, de se más állatot, se embert NEM. Nem vakcinázzuk. Egyszerű a megelőzés: ne etessünk semmiféle nyers sertés húst a kutyával

 

 

 

 

 

 

Állateg.tan.13.tétel

  

Belső élősködők:

A kutya belső szerveiben élősködnek, leggyakrabban az emésztőkészülékben. Két csoportja van a galandférgek és az orsóférgek. Rendszertanilag fejlettebb az orsóféreg.

 

Galandférgek: ZONÓZIS

Uborkamag alakú galandféreg: fél cm hosszú és 80 ízből áll. Az utolsó ízekben vannak a peték és  leszakad úgy szaporodik. Bolhalárvák veszik fel, itt kialakul a féreg lárvastádium és a kifejlett bolhába vegetál, majd a bolha szétrágásával fertőződik meg az újabb kutya.

Háromízű galandféreg: a harmadik íz tatalmazza a petéket. Különösen a gyerekekre veszélyes. A peték az emberi szervezetbe kerülve vándorolnak lárva formában. Két év is lehet, hogy valamelyk szöveten megtapad, hólyagféreg állapotban.

Megelőzés: általános higiénia, ürülék összeszedése, három havonta féregtelenítés és két hét múlva ismétlés.

Orsóféreg: ZOONÓZIS

Hengeres testű, hím (10cm) és női (18cm) ivarú egyedek vannak. A kutya orsóférge főként a kölyökkutyára veszélyes. Ürülékkel ürül a pete. Savas hatás megöli a petét, de mivel a kölyöknél nincs savasság a gyomorba, ezért a középbélbe a lárva, majd kifejlett féreg alakul ki. Gyors szaporodás az egész bélüreget kitölti.

Tünetei: puffadt has, görnyedt testtartás,  sprőd, matt szőr, rugalmatlan bőr, kiszáradás, csipás szem, aceton szagú lehelet, habos hányással féreg ürítés, lesoványodik.

Megelőzés: két hetes kortól féregtelenítés két hetente, 8 hetes korig 

 

 Állateg.tan.14.tétel

 

Külső élősködők:

Az élősködők alacsony rendű növényi vagy állati szervezetek, melyek táplálékszerzés céljából tartózkodnak a kutyán. A bőr allergiás gyulladásához vezet.

Növényi élősködők a gombák: /zoonozis/

    aránylag ritkán előforduló betegség. Szabad szemmel nem látható, melyek kezdetben a bőr felületén, az elhalt hámsejtek között élnek, s azok fehérjéjéből táplálkoznak. Többnyire Microsporum canis és a trichophyton fajok okoznak bőrgombásodást, ami nemtúl sűrün fordul elő és ha nem diagnosztizálják kellő időben, akkor a gyógyulás jelentősen elhúzódhat. A beteg felületen a szőr töredezik, a bőr kipirosodik, kerek vagy ovális szőrtelen folt formájában. Saját társaitól, de fertőzött macskától is elkaphatják, sőt beteg kutyától az ember is elkaphatja /zoonozis/

Állati paraziták: valamennyi fajukra jellemző, hogy az eb bőrén élősködnek. Az ide tartozó élősködők teste fejből, torból és potrohból áll. Többnyire vért szívnak és peték útján szaporodnak.

A csoport képviselői:

-bolha: a kutya leggyakrabban előforduló élősködője. Gazdaspecifikus, de a kutyabolha épp úgy megtalálható a macskán, mint a macskabolha a kutyán. Már alig néhány bolha is okozhat problémát, nagy számban súlyos problémát is okozhat. Pl.: bolhaekcéma. A bolhacsípés fájdalmas bőrgyulladást válthat ki, nyugtalaníthatja , és állandó vakarózásra kényszeríti a kutyát. A bolha közti gazdája z uborkamag alakú galandféreg, mely bélgyulladást, étvágytalanságot, levertséget és fénytelen szőrzetet okozhat. Kizárólag összetett irtó program útján lehet megszüntetni a bolhaságot. Mentesítjük a kutyát és a környezetét is.  

-atka: szabad szemmel alig látható ízeltlábú, a bőrben élősködik és utódai is rendszerint ugyan abban a kutyában fejlődik ki.

 A sarcoptes rühatkára minden korú és  fajtájú kutya fogékony. Ilyenkor ész nélkül vakarózik, mivel az atka tevékenysége erőteljes viszketéssel jár. A kutyák rendszerint egymástól fertőződnek, de átvihető fertőzött eszközzel is. Gyakori előfordulási helye: fej, fülszélek, nyak, has alsó része, szemboltok. Tünetek: piros udvarral körbevett dudorok, gennyes hólyagocskák, később pikkelyes elváltozások, szőrhullás, bőr megvastagodik, pörkösödik.

Notoedres atka macskáról, de akár nyúlról is terjedhet kutyára. Az elváltozások hasonlóak az előzőhöz.

Demotikózis (szőrtüszőatka)elsősorban rövid szőrű kutyáknál fordulhat elő. Okozója a demodex canis nevű atka ami csak mikroszkóppal látható. A betegség kialakulása csak akkor következik be, ha a kutya ellenálló képessége valamilyen okból gyengül. A szőrtüsző és a szőrszál között él, kitágítja a szőrtüszőt, amely ez által könnyen fertőződik gennykeltő baktériummal. Az irritáció miatt korpásodás, majd később szőrhullás következik be. A kezelés rendkívül hosszadalmas, sokszor hónapokig eltart, ilyenkor fontos a teljesértékű táplálék adása.

Otodectes cynotis (fülrühösség) néha kimutatható az egészséges kutya fülváladékába is, de elszaporodása esetén rendkívül súlyos fülgyulladás alakulhat ki. Amennyiben átterjed a középfülre, akkor ferde fejtartás és egyensúlyzavar is felléphet. Kiskortól fogva ajánlatos ellenőrizni a kutya fülét, és ha elváltozást tapasztalunk pl.: rendkívül kellemetlenszagú, sok fülzsír, akkor vigyük állatorvoshoz. Minél korábban fedezzük fel a fühösséget, annál hamarabb kerül sor a kezelésre, illetőleg a gyógyulásra.

Az egészséges külső hallójárat önmagától tisztul. A gyakori fülgyulladás egy anatómiai sajátosság miatt alakult ki, ugyanis a kutya hallójárata igen hosszú, mely élesen hajlik. A legfontosabb  a fülgyulladás okának felderítése, majd célirányzott kezelése, míg az telesen meg nem szűnik.

-tetű a helytelenül tartott, nem ápolt, piszkos környezetben élő kutyákon szaporodnak el. Fertőzése követlen étintkezéssel, vagy szőrápoló eszközzel vihető át egyikről a másikra. A kutya szakszerű tartásával elkerülhető.

Szőrtetű hámtörmelékkel és mirigyváladékkal táplálkozik. Ürüléke, petéje a bőrön, a szőr tövében felhalmozódik, ezzel zavarja a kutya bőrének élettani működését. Állandó mozgásával viszketést okoz, nyugtalanná teszi az ebet.

Vértetű 1,5-2 mm hosszú így szabad szemmel is jól látható élősködő, amely vért szív. Gyógyszeres kezeléssel gyorsan megszüntethető.

-légynyüvesség visszataszító látvány, kellemetlen a kutyának. Egyes legyek sebre rakják petéiket és az ebből kikelt lárvák a nyüvek, befurakodnak a bőrbe a bőr alá, majd bűzös üregeket alakítanak ki. A korán felfedezett nyüvességnek nincs káros hatása, ha idejében megszüntetjük.

-kullancs kártétel részint a vérszívásban áll, de terjeszti a babesiosist és a lyme-kórt is. Szaporodása több szakasz alatt megy végbe: pete, lárva, nimfa, ivarérett kullancs. Szájrészei visszafelé álló fogakkal vannak felszerelve, ezért nagyon nehéz a bőrből eltávolítani.

Babesiosis okozóa eg egysejtű élőlény, mely a kutyán megtelepedett, fertőződött kullancsfaj vérszívása során jut a szervezetbe, ahol elszaporodik a vörösvérsejtekben, szétrombolja azokat, s ha időben nem történik meg a gyógykezelés, akkor a betegség halállal is végződhet.

Lyme-kór okozója egy baktérium, ugyancsak egy kullancsfaj a terjesztője. A kullancs az emberre is átolthatja ezt a betegséget. A kór egyik kutyáról másikra nem terjed át.

 

 

Állteg.tan.15.tétel

Emésztőszervi betegségek

 

Száj- és garatüreg betegségei:

-idegen test a szájban: gyorsan eszik és egy csontdarab beékelődik vagy fadarab, műanyag súrást okoz és begyullad

-torokgyulladás: bizonyos fajtáknál /boxer, bordói dog/ jellemző, de okozhatja hideg víz vagy étel, vagy bakteriális fertőzés a kölyköknél (nincs még lizozym a nyálban). Fülgyulladást is okozhat.

-ínygyulladás: fogkő miatt

 

Gyomor betegségei:

-gyomorhurut: idegen testet nyel és megsérül a nyálkahártya, habos, nyálkás hányás, bélgyulladást kap és így hasmenése lesz

-gyomorcsavarodás: különösen nagymennyiségű élelem felvétele után a gyomor kitágul és a saját tengelye körül megcsavarodik, lezár a gyomor. Megkezdődik egy bakteriális bomlás a gyomorba és gáz képződik, felfújódik, szétdurran. Az óriás fajták veszélyeztetettebbek.

 

Belek betegségei:

-bélgyulladás: oka lehet orsóféreg, parvo vírus, vagy túlzottan sok zsír a táplálékban, hasmenéssel jár.

-bélsárpangás: lassú a bél perisztartika. Kiválthatja lázas állapot, túl sok csont evése (a főtt csont mindig rosszabbul emésztődik), lenyelt idegen test. 

-bélelzáródás: okozhatja bélcsavarodás vagy bélfal összenövés, idegen test, rákos daganat. Erőlködik, de nincs széklet. felfúvódik és bélrepedést eredményezhet.

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 43
Tegnapi: 4
Heti: 79
Havi: 496
Össz.: 255 863

Látogatottság növelés
Oldal: állateg.tételek 11.-15.
Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát - © 2008 - 2024 - upollokutyakozmetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »