Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát

+36 20 959 59 93

Kutyakozmetika 12. tétel

Küllemtan: fej, törzs

A fej a fajtajelleg fontos kifejezője, nagysága arányos a test tömegével. Alakulásából következtethetünk az életkorra, ivarra, szervezeti szilárdságra, vérmérsékletre. 

A fej lehet:

-Típusos: a test tömegével arányos nagyságú

-Finom: nincs arányba a tömeggel, elhegyesedő arcorri rész, gyenge állkapocs és állcsont jellemzi.

-Durva: igen nagy

-Burkolt: erős, durva csontos

-Kanos: szukáknál előforduló, kanra emlékeztető fejalakulás

-Szukás: kanoknál fordulhat elő, hogy szukákra emlékeztet a fejalakulás

A fejtető tájék lehet széles—masztiff, keskeny—agár, domború—pumi, lapos—

A fül alakja és mozgékonysága jellegzetes kifejezőerőt kölcsönöz a fejnek és elárulja az egyed vérmérsékletét. Formája, nagysága, valamint a benne levő porc szilárdsága alapján különböztetjük meg a füleket. A kutya fejéhez mérten az álló fül lehet nagy vagy kicsi, a fül vége lehet hegyes és lekerekített. A magasan tűzött álló fül töve a kutya homlokával egy vonalban van, míg az alacsonyantűzött fül töve a homloknál alacsonyabban helyezkedik el. A félig álló fül kemény porcú csak a fül alsó felét emeli fel a  felső része csüng a gyengébb porc miatt. pl.: sheltie, skót juhászkutya. Lógó fültípusok a fület a homlokvonalban megtartó, tőben kemény porcú. Pl.: welsh terrier, border collie, fox terrier. A teljesen lógó fülben a porc puha, és a fül saját súlyánál fogva lóg a fej mindkét oldalán. Pl.: vizslák, szetterek. A lógó fül lehet hosszú, rövid, V alakú, kajla. A lógó fül esetében, ha szem vonalától magasabban, magasan tűzött, ha egy szintben vagy ennél alacsonyabb, akkor alacsonyan tűzött fülről beszélünk.  

Az arcorri rész és az agykoponya rész közötti összhang határozza meg a szépségét, típusosságát. Minden a standardtól eltérő forma típustalan lesz!

A fej típusa oldalról nézve lehet hosszú vagy rövid. A fajták többségénél kívánalom az egyenes orrhát! A homorú orrhátat csukaorrnak, a domborút pedig kosorrnak nevezzük. Az arcorri résznél megkülönböztetünk:  hosszú arcorri részt, amikor hosszabb az agykoponyánál, és rövid arcorri részt, amikor rövidebb az agykoponyánál. Az orrhát vonala párhuzamos a koponya síkjával. A csapott arcorri rész jellemző az orosz agárnál, de előfordulhat más hosszú fejű fajtánál is.

Az orrtükör színe az ed szőrétől függően más és más, de a legtöbb fajtánál fekete, a sárga és a barna kutyáknál lehet sárga vagy barna(sárga és a barna labrador retrever), a tarka kutyáknál lehet foltos pl.: harlekin német dog.

A különféle fajtájú kutyáknál a szivárványhártya színe, vágása és állása alapján különböztetjük meg a szemet. A szivárványhártya színe jelentősen függ a szőr színétől. Az eb szemszínét sötétbarna, világosbarna, esetenként világoskék fajtánként követelik meg. A szem formája a fajták jellemző tulajdonsága, lehet ovális, mandulaformájú, és kerek. Állását tekintve egyenes (domború koponyájú széles orrtövű)  vagy ferde(keskeny koponyájú). Egészséges egyednél a belső szemzugban lévő harmadik szemhéj alig látható, előesése, kidudorodása súlyos hiba.

Lényeges a nyak hossza, íve, izmoltsága, mozgékonysága, a fejjel és törzzsel való arányossága. A kifogástalan nyak hosszúsága többnyire egyenlő a fej hosszával. A rövid nyak a fej hosszánál rövidebb, a hosszú nyak a fej hosszánál hosszabb. A nyak kapcsolódását a törzshöz nyakillesztésnek nevezzük, kívánatos a középmagasan (45 fokos szöget zár be a vízszinteshez képest)illesztett nyak, ügető típusú kutyáknál  pl.:vizsla. Magasan-(agarak--kecsesség) és alacsonyan (bordoi dog) illesztett nyak járásmód változást eredményez.

Mellkas körmérete a könyök mögött a legszélesebb testméret. A mellkas szabályos alakú, ha mellső végtagok párhuzamos állásúak, merőleges a talajra. Mély (robosztus), ha könyök alá ér: masztif, rotweiler, amerikai bulldog, közepesen mély  ha könyökvonalig ér: dalmata, rövid szőrű magyar vizsla, vagy sekély ami rendellenesség, mert nagyon kis hely van a tüdőnek.

A magas mar az ügető, vágtázó kutyáknál széles és hosszú, a mellső végtagok mozgató izmai innen erednek. Az alacsony marral rendelkező kutyák mozgása nem hatékony pl.: társasági kutyák.

A hát a martól az ágyékig illetve az utolsó bordáig tart. A hát tájék minden esetben legyen feszes és egyenes, mert ha egyenes akkor illeszkednek jól és arányosan a csigolyák (13db), és légzés szempontjából is nagyon fontos az izmoltság. A nyerges hát a szervezet gyengeségére utal, a púpos hát a szakszerűtlen tartásra utalhat, de a mozgásra nincs kihatással.

Az ágyék köti össze a törzs mellkasi és medencei részét. Akkor jó kötésű, ha rövid, széles, izmos, boltozatszerű, rugalmas, nem egyenes, nem horpadt.

A has tájék az ágyék alatti rész egészen a bordákig és a szegycsontig. Az evolúciós típusnál feszes és enyhén felhúzott ívbe követi a mellkas vonalát. A has lehet hengeres, felhúzott (agarak), terjedelmes, mély, lelógó (masztif), ami a tejtermelő képesség csökkenését eredményezi.

A keresztcsont, a medence és néhány farok csigolya alkotja a far csontos alapját. A farbúb a far legkiemelkedőbb pontja. A far hátulsó részén találjuk az ülőgumót. A szabályos far, enyhén lejtős, kellően hosszú. A csapott far felső vonala hátrafelé lejt, a hátulsó végtagok kardállásával jár együtt. A túlnőtt far, melyre a keresztcsont és a medencecsont csaknem vízszintesen helyezkedik el, rendszeresen a hátulsó végtagok meredek állásával jár együtt.

A farok csigolyák adják a farok szilárd alapját, lényeges a tartása, hosszúsága, alakja, vastagsága, ne legyen túl vastag, mert az dúrva szervezetre, csontozatra utal. Farok tartások: lógó, csánk alatt végződő, felkunkorodó, rövid, vízszintesen tartott, …

Mind a kan, mind a szuka csak hibátlan ivarszervek esetén alkalmasak tenyésztésre. Rejtett heréjű (akár csak féloldali is, de az egészséges testvérek is)kizárandóak, épp úgy mint az emlő hiányos szuka.

Kutyakozmetika 13. tétel

 

Küllemtan: mellső, hátulsó végtagok

 

 A végtagok feladata a törzs alátámasztása, valamint az izmok segítségével és az idegrendszer irányításával a mozgás végrehajtása. A hibás végtagállások többnyire öröklöttek, ritkán szerzettek.

A mellső végtag a lapocka közvetítésével, izmok segítségével kapcsolódik a törzshöz. A lapocka minél szorosabban simul a mellkas oldalához annál jobban biztosítja a szabályos maralakulást. A lapocka alakulása, elhelyezkedése, izmossága, mozgékonysága határozza meg a lapockatájék minőségét, a mellső végtagok mozgási lehetőségét. A lapocka alsó vége és a karcsont felső része alkotja  a váll izületet.

A felkar a váll izülettől a könyökig tart és 90 fokos szöget zár be az evolúciós fajtáknál. Rendkívül meredek szögelés rövid, tipegő mozgást eredményez pl.: foxterrier., a dogoknál ez magasra állított. Kistestű, társasági kutyáknál a felkar rövidül.

Könyök tájék viszonylag szorosan a mellkashoz simul, ez által hatékony az előrelépés, de oldalra keveset tud manőverezni. Laza könyök tipikusan jellemző az eredeti bulldogra, harci kutyára aki jól tud manőverezni, de gyakran a mellső végtag szabálytalan állását hozza magával. (franciás állás).

Az alkar szikár, izmos rész, jó végtagnál egyenes, függőleges és egymással párhuzamos. Ügető típusnál szabályosan lendít előre. Tacskó féléknél ez rövidül erőteljesen.

Túlságosan laza lábtő és lábközép velejárója a medvetalpúság.

A mancs legyen zárt és feszes. A laza, puha mancs gyengébb szervezeti szilárdságra csökkenésére utal. Hegyi típusoknál (pireneusi hegyi kutya) fajtastandard.

Mellső végtagállás szemből:

-szabályos: a végtagok párhuzamosak és függőlegesek a talajra.

-tág: a végtagok párhuzamosak, de a kívánatosnál szélesebben érkeznek a talajra.

-talajon tág: a végtagok nem párhuzamosak hanem a talaj felé széttérnek, szűk mellkassal párosul.

-szűk: a végtagok párhuzamosak, de szűken érkeznek a talajra.

-talajon szűk: a végtagok nem párhuzamosak, hanem a talaj felé összetartanak.

-O: a végtagok kifelé görbülnek.

-X: az alkartól a végtagok kifelé tartanak

-franciás: a lábtőtől a végtagok kifelé tartanak.

-hegyfaltipró: a mancsok befelé fordulnak

Mellső végtagállás oldalról:

-szabályos:a lapocka forgási pontjából bocsátott függőleges a mellső végtag tengelyében halad a lábtőig, és a lábközép kissé előrenyúlik.

-előreállított:  a talajra bocsátott függőlegestől a végtag előrefelé tart.

-hátraállított: a talajra bocsátott függőlegestől a végtag hátrafelé tart.

A mozgás a hátsó végtagoktól indul ki, ezért lényeges izmossága, hosszúsága, és az izületek előnyös szögelése. A comb hatalmas izomzata felül a farizmokban folytatódik, mely befolyásolja a faralakulást. A térd egy síkban legyen a könyökkel, így az elülső, valamint a hátulsó végtagok egy síkban mozognak, és könnyűvé teszik az előrehaladást.

Hátsó végtagállások hátulról nézve:

-szabályos állás: az ülőgumóról lefelé haladó képzelt függőlegesek felezik a csánkokat és a mancsot

-tehenes állás: a combok befelé haladnak, a csánkok egymáshoz közelítenek, a csánk alatti részek széjjeltartanak

-dongás állás: a combok kifelé haladnak a csonkok távolodnak egymástól, a csánk alatti részek összetartanak

Hátulsó végtagállások oldalról nézve:

-szabályos:az ülőgumóról egy képzeletbeli függőleges, érintve a csánkot, a mancs mögött éri a talajt.

-aláálított: az ülőgumóról a talajra bocsátott függőleges a csánk mögé esik.

-hátraálított: az ülőgumóról a talajra bocsátott függőleges a csánk elé esik

-karószerű: a csánk alatti rész egyenesen folytatódik

-kard: roggyant csánk, a kutya majdnem leül.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 13
Heti: 115
Havi: 551
Össz.: 250 598

Látogatottság növelés
Oldal: kutyakozmetika tételek 12-13
Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát - © 2008 - 2024 - upollokutyakozmetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »