Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát

+36 20 959 59 93

Kutyakozmetika 9. tétel

 

Kan nemi szerve

Feladata:

-a hímivarsejtek /spermiumok/termelése

-hímivarsejtek tárolása /here/és érlelése /mellék here/

-a spermiumok ellátása hígító és tápláló folyadékkal. Ampulláris mirigyek és a prosztata végzi.

-a sperma női ivarszervbe való juttatása

-hím nemi hormon /tesztoszteron/ termelése a herében, mely felelős a másodlagos nemi jellegért. Pl.: viselkedés, izomzat, fej szélesség, kanos külső.

Részei:

Here: bab alakú páros szerv a herezacskóban a hasüregen kívül helyezkedik el. Hasüregben alakul ki és 3-6 hetes korban száll le a zacskóban. Ha nem száll le akkor rejtett heréjűségről beszélünk. Kizáró ok. Ha 1oldalú—termékeny, de öröklődik, ha 2 oldalú--terméketlen  mert a melegtől sterilizálódik.

Mellékhere: herék falának tapadó kanyarulatos csatornákból áll. Itt tárolódik a hímivarsejt 4-5 napig utána 24 órát él majd felszívódik.

Ondóvezeték: a mellékhere kanyarulatainak kiegyenesedése, vékony izmos falú cső. A prosztatánál kapcsolódik a húgycsőbe, innentől a húgyszervekkel közös a kivezető cső. A húgycső a pénisz testében jut a külvilágra.

Pénisz: merevedésre képes izmos szerv. A kutyafélék izmos szervében péniszcsont is található ami segíti a merevedést. A pénisz gyökérnél görcs található, fedezéskor ezt zárja be a szuka hüvelye és megtörténik a ragadás.20-25percig tart.

Makk: idegekben gazdag, izgalmi állapotban merevedik.

Fityma: védi a makkot és a péniszt

Működése:

A hím nemi hormon /tesztoszteron/ . Az ivarérettségtől a késő öreg korig termel , majd elveszik a hím nemi jelleg. A párzás rituáléja feltételes reflex láncba szabályozva: -tüzelő szuka vérzése,  -előjáték, -fejével bökdösi a lágyék részt, -felugrási reflex, -erekció,

    -behatolás reflexe. Ivartalanítással meg is szűnik.

Fedezés alapszabályai:

1)             Biológiai szabályok: 

-Kanhoz vigyük a szukát

-hajnal és a késő este a legalkalmasabb idő a fedezésre

-illetéktelenek ne legyenek ott

-a párosítandó egyedek egészségesek, öröklődő betegségektől mentes legyenek

-durva beavatkozás kerülése

2)             Adminisztrációs szabályok:

        -csak tenyésztési céllal párosítunk

        -egyedek azonosítása

        -fedezés díjtételéről előre meg kell állapodni szerződésben

        -fedezéskor ki kell fizetni

        -fedeztetési jegy, igazolás kitöltése

 

 

 

Kutyakozmetikus 10. tétel

 

Szuka nemi szerve

 

Feladata:

-Női ivarsejtek /ovium/, petesejtek termelése

-női nemi hormon /ösztrogén/ termelése

-másodlagos nemi jelleg /feminim/ kialakulása, ivarérettségtől nagy arányú termelése

-hím felvétele—hagyja a fedezést

-megtermékenyülés és a zigóta beágyazódásának biztosítása

-embrió és a magzat védelme a méhen belül

-szülés

-a kölykök felnevelése és táplálása tejjel

-anyai ösztönök /ne egye meg, kölykök védelme/

Részei:

-petefészek az ivarmirigy /ovárium/ szőlőfürthöz hasonló szerv, vérerekben rendkívül gazdag. A tüszők folyamatosan érnek, növekednek ebben alakulnak ki a petesejtek.

-petevezető tölcsér a petefészek közelében, a levált petesejtek ide esnek bele

-petevezetékben folytatódik, szűk falú cső, általában itt van a megtermékenyülés, itt kerülnek a legközelebb

-méhszarvak: ide ágyazódik be a megtermékenyült petesejtek

-méhtestben egyesülnek a méhszarvak

-méhnyak majd a méhszájban folytatódik

-hüvely ahova a pénisz behatol

külső részei:

-szemérem ajak

-klitorisz

Hormonális szabályozása:

Az ivarérettségtől az ösztrogén  nagy mennyiségben termelődik,  de bizonyos időszakokban sokszorosára nő a szintjük a vérben. Ez az ivarzás.  A szuka viselkedése megváltozik, 2 fő szezon van: tavaszi és őszi.

Ivarzáskor módosulnak a külső, belső nemi szervek. Petefészek vérbő lesz, megindul a tüszők érése. Ebbe kialakulnak a petesejtek, megindul az ovuláció /petesejt leválása/. A péra ajkak megduzzadnak, a hüvely belső fala sikamlós, vérszerű cseppek ürülnek a hüvelyből. Kb.8-10 napig tart nem veszi fel a kant. Főivarzás szakaszában leválnak a petesejtek, felveszi a kant 4-6 napig.

2 lehetséges további folyamat van:

1) nem volt megtermékenyítés, nincs megtermékenyülés.

2)megtermékenyülés: petefészek felületén megjelenik a sárgatest., elindul a progeszteron termelés, magas szint a szülésig tart. Ekkor a szuka nyugodtabb , étvágya megnő, többet pihen. Szülés után megindul a prolaktin hormon termelése az agyalapi mirigyben hipofízisben/ 8-10 hétig tejmirigyre hat. Szüléskor oxytocint kezd el termelni a méh izomzatát húzza össze és  megindul a tej leadása.  

  

Kutyakozmetika 11. tétel                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Bőr rendellenességei:

Felfekvés: a bőr és a bőr alatti kötőszövet károsodása, mely a hosszantartó fekvés, a nem megfelelő fekhely, a bőr életképességének csökkenése, esetleg valami szorító kötés miatt keletkezik. Többnyire idős, illetve sokat fekvő,  nagy termetű, rövid szőrű kutyáknál (angol masztiff, boxer, német dog) alakulhat ki. Leggyakrabban könyöknél, csánknál és a kereszttájéknál alakul ki, ahol fekvés közben állandó nyomás éri a bőrt. Gyógyítása nem igazán megoldható, legfeljebb valamilyen puhító kenőccsel enyhíthetjük a bajt.

Külső élősködők:

Az élősködők alacsony rendű növényi vagy állati szervezetek, melyek táplálékszerzés céljából tartózkodnak a kutyán. A bőr allergiás gyulladásához vezet.

Növényi élősködők a gombák: /zoonozis/

    aránylag ritkán előforduló betegség. Szabad szemmel nem látható, melyek kezdetben a bőr felületén, az elhalt hámsejtek között élnek, s azok fehérjéjéből táplálkoznak. Többnyire Microsporum canis és a trichophyton fajok okoznak bőrgombásodást, ami nemtúl sűrün fordul elő és ha nem diagnosztizálják kellő időben, akkor a gyógyulás jelentősen elhúzódhat. A beteg felületen a szőr töredezik, a bőr kipirosodik, kerek vagy ovális szőrtelen folt formájában. Saját társaitól, de fertőzött macskától is elkaphatják, sőt beteg kutyától az ember is elkaphatja /zoonozis/

Állati paraziták: valamennyi fajukra jellemző, hogy az eb bőrén élősködnek. Az ide tartozó élősködők teste fejből, torból és potrohból áll. Többnyire vért szívnak és peték útján szaporodnak.

A csoport képviselői:

-bolha: a kutya leggyakrabban előforduló élősködője. Gazdaspecifikus, de a kutyabolha épp úgy megtalálható a macskán, mint a macskabolha a kutyán. Már alig néhány bolha is okozhat problémát, nagy számban súlyos problémát is okozhat. Pl.: bolhaekcéma. A bolhacsípés fájdalmas bőrgyulladást válthat ki, nyugtalaníthatja , és állandó vakarózásra kényszeríti a kutyát. A bolha közti gazdája z uborkamag alakú galandféreg, mely bélgyulladást, étvágytalanságot, levertséget és fénytelen szőrzetet okozhat. Kizárólag összetett irtó program útján lehet megszüntetni a bolhaságot. Mentesítjük a kutyát és a környezetét is.  

-atka: szabad szemmel alig látható ízeltlábú, a bőrben élősködik és utódai is rendszerint ugyan abban a kutyában fejlődik ki.

 A sarcoptes rühatkára minden korú és  fajtájú kutya fogékony. Ilyenkor ész nélkül vakarózik, mivel az atka tevékenysége erőteljes viszketéssel jár. A kutyák rendszerint egymástól fertőződnek, de átvihető fertőzött eszközzel is. Gyakori előfordulási helye: fej, fülszélek, nyak, has alsó része, szemboltok. Tünetek: piros udvarral körbevett dudorok, gennyes hólyagocskák, később pikkelyes elváltozások, szőrhullás, bőr megvastagodik, pörkösödik.

Notoedres atka macskáról, de akár nyúlról is terjedhet kutyára. Az elváltozások hasonlóak az előzőhöz.

Demotikózis (szőrtüszőatka)elsősorban rövid szőrű kutyáknál fordulhat elő. Okozója a demodex canis nevű atka ami csak mikroszkóppal látható. A betegség kialakulása csak akkor következik be, ha a kutya ellenálló képessége valamilyen okból gyengül. A szőrtüsző és a szőrszál között él, kitágítja a szőrtüszőt, amely ez által könnyen fertőződik gennykeltő baktériummal. Az irritáció miatt korpásodás, majd később szőrhullás következik be. A kezelés rendkívül hosszadalmas, sokszor hónapokig eltart, ilyenkor fontos a teljesértékű táplálék adása.

Otodectes cynotis (fülrühösség) néha kimutatható az egészséges kutya fülváladékába is, de elszaporodása esetén rendkívül súlyos fülgyulladás alakulhat ki. Amennyiben átterjed a középfülre, akkor ferde fejtartás és egyensúlyzavar is felléphet. Kiskortól fogva ajánlatos ellenőrizni a kutya fülét, és ha elváltozást tapasztalunk pl.: rendkívül kellemetlenszagú, sok fülzsír, akkor vigyük állatorvoshoz. Minél korábban fedezzük fel a fühösséget, annál hamarabb kerül sor a kezelésre, illetőleg a gyógyulásra.

Az egészséges külső hallójárat önmagától tisztul. A gyakori fülgyulladás egy anatómiai sajátosság miatt alakult ki, ugyanis a kutya hallójárata igen hosszú, mely élesen hajlik. A legfontosabb  a fülgyulladás okának felderítése, majd célirányzott kezelése, míg az telesen meg nem szűnik.

-tetű a helytelenül tartott, nem ápolt, piszkos környezetben élő kutyákon szaporodnak el. Fertőzése követlen étintkezéssel, vagy szőrápoló eszközzel vihető át egyikről a másikra. A kutya szakszerű tartásával elkerülhető.

Szőrtetű hámtörmelékkel és mirigyváladékkal táplálkozik. Ürüléke, petéje a bőrön, a szőr tövében felhalmozódik, ezzel zavarja a kutya bőrének élettani működését. Állandó mozgásával viszketést okoz, nyugtalanná teszi az ebet.

Vértetű 1,5-2 mm hosszú így szabad szemmel is jól látható élősködő, amely vért szív. Gyógyszeres kezeléssel gyorsan megszüntethető.

-kullancs kártétel részint a vérszívásban áll, de terjeszti a babesiosist és a lyme-kórt is. Szaporodása több szakasz alatt megy végbe: pete, lárva, nimfa, ivarérett kullancs. Szájrészei visszafelé álló fogakkal vannak felszerelve, ezért nagyon nehéz a bőrből eltávolítani.

-légynyüvesség visszataszító látvány, kellemetlen a kutyának. Egyes legyek sebre rakják petéiket és az ebből kikelt lárvák a nyüvek, befurakodnak a bőrbe a bőr alá, majd bűzös üregeket alakítanak ki. A korán felfedezett nyüvességnek nincs káros hatása, ha idejében megszüntetjük.

Szem gyakori rendellenességei:

-progresszív retina atropia PRA (retina sorvadás), egy gén pár határozza meg az öröklődését. Kuvaszoknál a szűrése kötelező, mert hordozó egyedet csak mentessel lehet párosítani. DNS vizsgálattal szűrhető

-entrópium: szemhéj befelé fordulása iritálja a szaruhártyát, szemcsepp vagy súlyos esetben műtét segít. A bőr alatt sok kötőszövettel rendelkező fajoknál fordul elő:angol bulldog, shar-pei.

-ektropium: szemhéj kifelé fordulása, lógó, laza szemhéj: basset hund, angol véreb, boxer

-hályog: zöld-, szürke-: a szaruhártya elöregszik, szárazzá válik,  az idős kor velejárója. Időben észrevéve krémmel, cseppel kezelhető. Csak a hajlam öröklődik. Pl.: német dog, ujfunlandi

-harder mirigy gyulladás(cseresznye szem):a könny mirigy eldugul és zsák szerűre duzzad a két szemzugba. Műtéti úton eltávolítható véglegesen.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 8
Havi: 25
Össz.: 256 023

Látogatottság növelés
Oldal: kutyakozmetika tételek 9-11
Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát - © 2008 - 2024 - upollokutyakozmetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »