Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát

+36 20 959 59 93

Kutyakozmetika 1 tétel

 

tenyésztési alapfogalmak:

Faj: olyan állatcsoport mely egyei külső és belső tulajdonságokban hasonlóak, egymással zártszaporodás kört alkotnak, utódaik termékenyek .A fajok az evolúció folyamán folyamatosan  változnak és a környezeti változásokhoz alkalmazkodnak. A fajon belül különböző alfajok és változatok jönnek létre az eltérő környezeti viszonyok hatására.

Fajta: az ember által céltudatosan kialakított állatcsoport, melynek egyedeire meghatározott alak, szín, és szervműködés jellemző. Egyedeire meghatározott fajta bélyegek jellemzőek és ezek idealizált összefoglalása a fajta standard

Pl: Pumi :-FCI- besorolás: I .fajta csoport ( őrző és terelő kutyák)1szekció juhászkutyák .munka vizsgára nem kötelezett fajta.Törzs-mar:1/1, nyak hossz = fej hossz. Fej :megnyúlt, viszonylag keskeny. Fejtető közepesen széles és domború. Stop: alig érzékelhető .Orr tükör: keskeny, egyenes metszésű mindig fekete .Ajak :feszesen simul a  fogsorhoz, sötéten pigmentált Állkapocs: érős .Pofa: jól izmolt .Szem: közepes, óváís, kissé ferde, élénk, sötétbarna, szemhéj feszer, jol pigmentált. Fül: magasan tűzött, felálló, felső harmada előre, oldalra bicsaklik, közepes, arányos, fülmozgás élénk. Nyak: közép hosszú, kissé ívelt, közepesnél magasabban illeszkedik .Mar: hosszú, hátrafelé lejt. Hát: rövid egyenes, feszes .Ágyék : rövid, feszes kötésű, egyenes .Far : rövid, enyhén csapot, közepesen széles. Mellkas: mély,  hosszú, jól ível, könyökig ér.Has:Feszes, hátrafelé felhúzott. Farok: magasan tűzött, kereszttájékra kunkorodik. Elülső végtagok: szügy síkjából kiindulva függőlegesen támasztja alá a törzset, oszlopos, párhuzamos, nem tul széles állású. Hátulsó végtagok  :erősek, hátraállított, hátulról párhuzamos, egyenes. Bőr: feszes, erősen pigmentált. Szőr: tincseket képző göndör,4-7cm,bozontos, sűrű, erőteljes de nem durva fedő és puha aljszőrből képződik. Ápolás: trimmelés+ olló .Szín: szürke és árnyalatai, fekete, fakó.Magasság:kan-43-45cm,szuka-40-42cm.Súly:kan-12-13,szuka-10-11.

Tenyész kiválasztás:

Küllemtani szempontjai: fajtabélyegek megléte vagy hiánya fajta standard alapján:

a.)Fej/ legtipikusabban tükrözi a fajtajelleget/

b.)Főbb méretek és arányok : -testsúly, törzs hossz, mellkas körméret, szőrzet minőség, hosszúság, szín, pigmentáció, fogazat, fogszám, harapás

c.)Mozgás

d.)Temperamentum, vérmérséklet, idegrendszer

e.)Nemi szerv épsége, fejlettsége

Kölyök és növendék korban a fejlettséget vizsgáljuk a korához képest és a típusosságot!

Típus: fajtán belül különböző küllemi és használati érték alapján alakul ki. Pl.: Németjuhász kutyánál :-küllemi típus.-munka típus

Egészségügyi szempontok:

1.)Súlyos örökletes betegségeket hordozó egyedek utódaiba nagy valószínűséggel átörökíti.

    Pl.: PRA(ideghártya sorvadás)=kuvasz, Csípő izületi diszplázia= németjuhász kutya, Ektropium (szemhéj kifordulás)=Bernáthegyi, Német dog, Boxer. Entrópium(szemhéj befordulás)=Shar Pe, angol dulldog

2.)Fertőző betegségben /Parvo vírus/ szenved, de ha kigyógyult újra tenyésztésbe vehető. Ha betegségre hajlamos, fogékonyegyedeket véglegesen zárjuk ki

3.)Emésztőszervi betegségben szenvedő egyedeket is ki kell zárni Pl.: enzimhiány= rossz lebontás= rossz szőr

Ivarérettség: Életképes ivarsejteket termel az egyed:. szuka= képes megtermékenyülni, első tüzelés időpontja kb.6-8-10hónapos,kan=képes megtermékenyíteni,8-10 hónapos kor amikor megtörténik az első lábemelés vizelésnél .A szervezet még nem kifejlett, ha ekkor tenyésztésbe vennénk őket(különösen a szuka szervezete nagy valószínűséggel károsodhat= megcsökik), kanoknál a gyakori fedezés okozhat problémát.

Tenyészérettség: Az állat ivarérett és elérte a kifejlett méretének, testsúlyának 80%át,szukáknál ez már a            2-3.tüzelés 16-18 hónapos kor ekkor már nem károsodik a szervezet, kanoknál20-24 hónapos kor.

Tenyésztési módok: ez mindig céltudatos

Fajta tiszta: ma ez a leggyakoribb tenyésztési eljárás. A párosítandó egyedek ugyanazon fajtába tartoznak. Az utódok nagy mértékben hasonlóak és a tulajdonságok örökítése megbízható.

Rokon tenyésztés:4-5 generációkon belül közös őssel rendelkeznek= még inkább megbízható a tulajdonságok öröklése, örökítő képesség általában erős, de a káros gének is erősödnek, sok egyed használati értéke csökken. Sokkal nagyobb szelekcióval kell dolgozni!

 Megoldás: Csepp vér keresztezés/vérfrissítés/: bel tenyésztett állományba idegen egyedet viszünk, hogy a leromlást kiküszöböljük. Életképesség javul, ellenálló képesség, szervezeti szilárdság nő.

Beltenyésztés :nem az egyedekre hanem  az állományra jellemző. A kiinduló állományt generációról generációra önmagán belül tenyésztjük tovább, egyedei rokon tenyésztetté válnak  és egymás rokonai lesznek és megjelennek a beltenyésztés leromlás jegyei.Ma a  fajták jelentős része beltenyésztett!!!Oka a vonal alapító egyedek túlzott dominanciája a tenyésztésben.

Vérvonal tenyésztés: általában egy csúcs minőségű egyed (kan) nagyfokú használata a tenyésztésben, utódainak egymással történő kombinációja, ezáltal a tulajdonságok rögzítése. Az utódok egyre jobban hasonlítanak a vonal alapító egyedre és a populáció beltenyésztetté válik.

Keresztezés: a párosítandó egyedek különböző fajtájúak, kettő vagy több fajta tulajdonságainak céltudatos kombinációja. Új fajta kialakítása is lehet cél. Pl.: argentin dog = pointer+ fehér dog+ …….., moszkvai őrkutya.

Végtermék előállító keresztezés: a keresztezett egyedeket nem tenyésztik tovább. Ez általában nem használati!! Általában az utódok életképessége nagyfokú, az öröklődés viszont kiszámíthatatlan.

  

 

 

 

Kutyakozmetika 3 tétel

Törzskönyvezés:  fontos eszköz az állattenyésztés számára. Adatokat gyűjt, feldolgozza, értékeli, és a tenyésztés számára közzé teszi. Hosszú folyamat.

 Az adott fajta tenyésztő szervezete meghatározza a fajta tenyésztési szabályzatát:

-tenyésztési felelősök felügyelik a tenyésztőket. Az adatok gyűjtése már a fedezéskor megkezdődik, utána az alom ellenőrzése, jegyzőkönyvezése (db szám, nemek aránya, halva születés ), 6 hetes korban herék és a későbbi elhullás ellenőrzése, még az alomban megtörténik a kölykök jelölése, hogy kétséget kizáróan azonosíthatóak legyenek a kölykök. Ehhez rendelik hozzá később a származási lapot. Főbb adatai: -kutya neve, -fajtája, -születési hely idő, -szín, szőrzet, méret, -tenyésztő neve, címe, -kutya jegyeinek leírása, -ősök 3-4 generáció, -kutya jelölése(chip vonalkódja):2011ig tetoválás(tetováló mester) fülbe és korcba, 2011től chip a nyak bal oldalsó részébe az állatorvos ülteti be.

Állatútlevél az állat azonosíthatóságát és a tulajdonjogot igazolja, illetve tartalmazza az oltásait , már a kutyáknál is kötelező, erre feljogosított állatorvos állíthatja ki,  ellenőrzéskor fel kell mutatni.

Kiállítás:

Fontos a fajták népszerűsítésében, küllemi bemutató egy show. Tenyésztési szempontból nem feltétlenül ad megbízható információt. Nagyfokú alapos küllemi felkészítés előzi meg.

A kiállításon a kutyákat egyedileg bírálják el. Leíró bírálatot alkalmazzák, néhány szóban jellemzik a küllemét.

A bírálat során minősítik :

-kitűnő /kék szalag/, ezt rangsorolják és az első helyezett KAPHAT győztes címet.

-nagyon jó /piros szalag/

-jó /sárga szalag/

-megfelelő /zöld szalag/

A kutyákat fajtánként különböző szempontok szerint osztályokba sorolják:

-életkor szerint: bébi/3-6hó/, kölyök/6-9hó/, fiatal/9-18hó/, nyílt/18hó-tól/, veterán/7évtől/

-nemek szerint: szuka, kan

-szín szerint: pl: puli fekete, fehér, fakó

-eredmények szerint: munka, champion

-méret szerint: pl: snauzer törpe, közép, óriás

Kiállítástól függően különböző címek szerezhetőek:

-HPJ: hungária príma junior

-CAC: felnőtt osztály győztes címe

-CACIB: váromány a nemzetközi championátusra

-KLUB GYŐZTES: fajta kiállításon

-ÉV GYŐZTES: derby:az adott évben győztes kutyák vehetnek részt

-HUNGÁRIA FAJTAGYŐZTES: az adott kiállítás adott fajta legszebbje

Kiállításon kívüli címek: -championátus, -nemzetközi championátus

 

Tenyész szemle: a tenyészértékek  becslése

Fajta specifikus bírák bírálják, a kutyákat részletesen elbírálják küllemi szempontból, használati értéket is vizsgálják.

Pl: vadászkutyáknál lövéspróba, juhász kutyáknál terelő ösztön próba. Fajtánként eltérő

-Tenyésztésre alkalmas: az elsőt 2 évre adják, hogy megnézzék hogy örökít, majd jó bizonyítás, jó minőségű utódok után élete végéig megkapja

 -Tenyésztésre nem alkalmas:  tenyésztésből kizárandó.

 

Kutyakozmetikus 4 tétel

 

A mozgás alapvetően meghatározza a kutya használhatóságát, szerepe van  az esztétikumba, megjelenésben.

A mozgás passzív szervei: a csontok. A csont felépítése /hosszú csöves csont/:

Rendkívül szilárd szövet, a csontszövet alkotja. A sejt közötti állományt egy szilárd anyag egy kálcium-foszfát alkotja: HIDROXID-APATOL. A csont ásványi anyag raktár, folyamatosan tud leadni kálciumot a vérbe pl.: tej

Részei:

-Kívül a felületén kéregállomány helyezkedik el, rendkívül tömör, kemény anyag.

-üreges szivacsos állomány helyezkedik el alatta, lemezes szerkezetű, hosszanti nyomásnak nagyon ellenáll. Az üregekben a vörös csontvelő helyezkedik el aminek a vérképzésben van nagy szerepe.

-Középen egy üreg található a sárga csontvelővel, mely zsírszerű anyag, fehérjében gazdag, aminek az immunsejt képzésben van szerepe.

-A csont felületén kívül helyezkedik el a csont hártya, erekben gazdag és részt vesz a csontsejtek képzésében.

A csont felületén lyukak  vannak ahol az erek és idegvégződések lépnek be. A csontok kapcsolódásánál porcréteg helyezkedik el, ami ereket és idegeket nem tartalmaz ezért érzéketlen.

Izület: a csontok mozgékony kapcsolódása.

-Izületi fej és ennek a  kiegészítője az izületi árok. Ha nem jól illeszkednek egymásba akkor a kopás sokkal nagyobb és gyorsabb.

-Egy tok fogja össze a csontokat, belül sinoviális izületi nedv helyezkedik el, mely nem csak a súrlódást csökkenti, hanem táplálja a porcot.

Koponya csontjai: a fej első része az arc, hátsó az agykoponya alatta az állkapocscsont, fej formáját határozza meg.

-agykoponya: egymással porcos varratokkal kapcsolódik, ami lehetővé teszi a növekedést és kb.3 éves korba összecsontosodik.

-állkapocs: az egyetlen olyan csont, mely porcos izülettel kapcsolódik, a rágásban van szerepe.

Törzs csontjai: gerincoszlop, bordák, és a szegycsontból áll.

A)gerincoszlop: csigolyákból épül fel amik között izület van.

Szakaszai:

1)Nyakcsigolyák 7db: - Atlasz-gyűrűszerű, nincs nyúlványa, a fejet kapcsolja a törzshöz.

                                        -Axis-hatalmas nyúlványai vannak, nagy tömegben tapadnak ott izmok,fej mozgatásában van szerepe.

                                        -5db nyakcsigolya, viszonylag egyforma.

2) Hátcsigolyák 13db: tövisnyúlványuk amik fölfelé állnak hosszúak, mert a hátizmok itt tapadnak. Két oldalról izülettel itt kapcsolódnak a bordák.

3) Ágyékcsigolyák 7db: a felső nyúlvány előre néz és a harántnyúlványai nagyok, szélesek. A hasizom egy része innen ered. Mozgékony szakasz ezért nagyon sérülékeny.

4) Keresztcsont: 3db csigolya csontos összenövése, ez által  szilárd, stabil farrész alakul ki. Fölülről a medencecsont is hozzá nő. A farizmok innen indulnak.

5) Farok csigolyák :3-4db-tól, 20-23db-ig , inakból áll, itt már nincs gerincvelő, ezért lehet levágni.

B)Bordák: 13 pár

-valódi bordák közvetlen kapcsolódnak a szegycsonthoz

-álbordák

-lengő bordák a szegycsont felé bordaporcba folytatódik, fontos a légzésnél a mellkas mozgékonysága.

C) Szegycsont: ívelten húzódik a kutya mellkasa alá.

Elülső végtagok: -Lapocka csont: ferdén helyezkedik el a mellkas falán, egy hosszanti tövis két részre osztja és az ellentétes funkciójú (hajlítás-nyújtás)izmokat választja el.

-Váll izület

- Felkarcsont kb.90 fokos szöget zár be, térölelő mozgásban van szerepe.

- Alkarcsont –hosszú csöves csont

                             -orsó csont: vastagabb a hüvelyk új felöl

                             -sing csont: hosszabb, könyökbúbban végződik

-Elülső lábtőcsont tájéka: 7db rövid, amorf csont ami kb.2éves  korban összenő,

- Innentől már csak inak.

- Újperc csontokban folytatódik, melynek végén karom van

Hátulsó végtagok:-medencecsont:6db csont összenövése-2csípőcsont-2ülöcsont-2szeméremcsont 2-3 évesen nő össze

- Combcsont: csípőizülettel kapcsolódik a medencéhez a másik végén térdizülettel kapcsolódik a sípcsonthoz

-sípcsont és hozzá nőve a szárkapocs csont. Patella /térdkalácscsont, kis árok/,a combcsont  térdizület végén helyezkedik el. Hajlításnál védi a térdet és az inakat szalagokat feszít.

- Hátsó lábtő csont

- Csánk

- Sarokcsont: ezen tapad az ahillesz ín

- Hátulsó lábtőcsont tájéka

- Hátulsó lábközép csontok

- Inak, újpercek, karmok

A mozgás aktív szervei:az izmok: olyan haránt izom szövet amely energia felhasználással összehúzódásra és elernyedésre képes. Az energiát glikogén alkotja, folyamatosan szőlőcukorrá alakul, elég a sejtekben széndioxiddá és vízzé /oxigénigényes/ . Az izmok hajszálerekben rendkívül gazdag.  Kifejlett korra, edzés, tréning hatására az izmok hajszálér ellátottsága nő. Ha az égés tökéletlen tejsav keletkezik az izmokban ez az izomláz.

Típusai: sima izom/bél, ér, gyomor/, szív izom

Fontosabb izmok:

-                      Külső rágóizom: álkapocs mozgatása

-                      Szegyfej izmok: koponyáról laposan induló nyakizom mely lesugároz a mellkashoz. /vágta, tépés/

-                      Csuklyás izom: hátcsigolyákból ered, két oldalra lesugárzik a lapockára és egy része a nyakcsigolyákon is megtapad

-                      Széles hátizom: hátcsigolyák mentén az ágyékcsigolyákig. Hátulsó rész kötése az mellsőhöz, nagy felülete a mellkason tapad meg

-                      Szegyizom: szegycsont kapcsolódása a bordákhoz, légzésben is szerepe van

-                      Felkar izom:-három fejű karizom/tricepsz/, felkar nyújtását végzi

                           -két fejű karizom /bicepsz/, hajlítás

-      Alkar izom: szikárak, szárazak, viszonylag vékonyak, az újak hajlításában vesz részt

-      Farizmok: nagy tömegű izmmok a medence és keresztcsonttól erednek és a combcsontba sugároznak le:

                            -négy fejű combizom-nyújtás

                            -két fejű combizom-hajlítás

Járásmódok: jellege öröklődik és a küllemi bírálatnál fontos szerepe van mert a használhatóságra és a temperamentumra utal. Fajtánként eltérő. Típusai:

-                      Lépés: 4 ütemű mozgás-4 végtageltérő fázisban van:1.felemelés 2.lendítés 3.letétel 4.kinyújtás/itt a súly/. Viszonylag lassú járásmód, nem igazán kutyára jellemző, csak gazdival való sétálásnál használja

-                      Ügetés: 2 ütemű mozgás-az átlós /diagonális/végtagok lendülnek egyszerre. Bal első jobb hátsó felemelés, jobb első bal hátsó letétel fázis. Viszonylag gyors, a farkas és a kutya is nagyon gyakran használja, akár több km-en keresztül

-                      Vágta: a leggyorsabb és legfárasztóbb mozgás, ugrások sorozata. Az ágyéki rész rendkívüli mértékben meghajlik, a felső vonal ívszerűen hajlik.

-                      Poroszkálás: az azonos oldali végtagok egyszerre mozdulnak. A fáradt, betegség után lábadozó kutyára jellemző. Az Óangol juhászkutyánál /bobtail/ jellemző

-                      Ugrás: -fölfelé /pl.: palánkra/, az izületek sérülhetnek, -előre nyújtás /árok átugrása/, a középső súlypont sérülhet

-                      Úszás: úgy úszik ahogy üget

 

Kutyakozmetika 2.tétel 

Bőr

Szerepe: a kutya számára elsődleges védelmet biztosít a külső hatásokkal szembe. Pl.:klimatikus viszonyok, fény, hő

-pigmentáció= UV védelem

-víztől, kiszáradástól

-kórokozók, külső élősködők

- hő háztartás

-bizonyos anyagok szintézisében, képzésében pl.: D vitamin

Részei:

1, Hám: több rétegű elszarusodott laphám sejtből áll. Kevésbé érzékeny, folyamatosan elöregedő sejtréteg, utánpótlása folyamatosan alulról történik. Első sorban fizikai védelmet nyújt. Túlzottan sok lelökődés a korpásodás , okai meghűlés, bolha ekcéma, vitaminhiány, egyéb kórokozó.

2, Irha:

-tapintást végző receptor közvetlenül a hám alatt, finom érzékelési ingerek érzékelési helye- simogatás, érintés.

-nyomásérzékelő receptorok a durvább fizikaihatásokat érzékeli- ütés, rúgás, harapás

-szőrtüsző= ebből nőnek ki a szőrszálak, mellette másodlagos, harmadlagos tüszők nőnek, melyek átveszik a kihulló szőr szerepét

-szőrmerevítő izom veszi körül

-faggyúmirigyek a szőrszálak tövén, zsírszerű anyagot termel amely filmréteget képez a hámrétegen, ezek akadályozzák meg a mikrobák elszaporodását.

-verejtékmirigy: csöves mirigy vizet és sót választ ki. A kutyáknál talppárnák, szájnyílás, fülnyílás körül van csak. Ezért liheg

-hajszálerekben gazdag, biztosítja a bőr oxigén és tápanyag ellátását és a széndioxid és a salak anygok eltávolítását.

3, Bőralja: rostos, rugalmas réteg, zsír rakódhat le mint tartalék tápanyag

Módosulásai/függelékei/:

-Talppárnák: megvastagodott rugalmas réteg a mozgást követő rázkódást csillapítja.

-Karom: kapaszkodás, zsákmány állat elfogásában van szerepe.

-Orr tükör: hűvös, nyálkás bőrréteg a beáramló levegő nedvesség tartalmát növeli meg és ez által jobban érzékelhetőek a

 kémiai vegyületek.

-Szemölcsök: érzékeny tapintó szőrökkel a szájnyílásnál, szem felett

-Végbél nyílás környéke: az ürítést segíti a záró izomgyűrűvel

- Fülkagyló: belsejében még intenzívebb fagyú mirigy.

- Tasak, fityma a kanoknál

- Emlők: tej mirigy kiválasztása

Szőr

Keratinban gazdag, elszarusodott a bőr felszíne fölé kilépő hajlékony sejtszál.

Felépítése: -szőrhagyma, -gyökér, -nyél, -hegy

Típusai:

1, Koronaszőr: leghosszabb, legvastagabb, velőállománnyal rendelkezik. Nyakon, hátgerincen, combon, kisebb mennyiségben a mellkas oldalán található. A drótszőrűeknek nagy mennyiségű koronaszőre van.

2, Fedőszőr: a koronaszőrnél rövidebb, de erőteljes, velőüregében pigment sejtek rakódnak le- a kutya alakját és színét határozzák meg.

3, Pehely- vagy aljszőr: legrövidebb, legdúsabb alsó réteg. Rendkívül finom szálú, de nincs velőállománya. Megőrzi a szervezet belső melegét, alacsony hőmérséklet esetén véd a meghűléstől. Tavasszal nagy mértékben távozik.

4, Tapintó szőr: vastagságuk révén kiemelkedik a többi közül. A fejen helyezkedik el, szem felett, felső ajkon, állon nyalábokat képez.

Vedlés: -életkorral járó: kölyökszőr váltása, -időszakos, tavaszi-őszi: kerti kutyáknál, -szüntelen egész éven át tart, lakásban élő kutyáknál fordul elő.

Szőrzettípusok:

Rövidszőr: 1-2 cm: wippet, magyar agár, dobermann, pointer, rövid szőrű magyar vizsla

Simaszőr: 2-4 cm: jack russel terrier, simaszőrű jagd terrier, sima szőrű fox terrier, rotweiler, mopsz

Drótos szőr: 4-6 cm: wels terrier, drótszőrű griffon, drótszőrű fox terrier, drótszőrű magyar vizsla

Szálkás szőr: szálkás szőrű tacskó, ír farkas, snauzer, skót  terrier, afgán agár, dandi digmond ,west highland white terrier

Félhosszúszőr:  német juhász kutya, border collie, mudi, újfunlandi, kaukázusi juhász kutya, bernáthegyi

Kettősszőr:  szamojed, akita inu, chow-chow, szibériai husky, alaszkai malamut, spitz

Hosszúszőr: aljszőrrel rendelkező:bobtail, shi-tzu, cseh terrier, pumi, lasa-apso, orosz agár, bichon freez, bichon hawanes

Aljszőrrel nem rendelkező: máltai selyem pincs, uszkár, yorkshire terrier, kerry blue terrier, bedligton terrier , kínai puder puf

Nemezes szőr: puli, komondor, bergamoi juhász kutya, spanyol vizi kutya, uszkárok egyes fajtái

Vegyes szőrű: angol cocker spániel, szetterek: ír-, angol-, gordon-, golden retriver, hosszú szőrű tacskó

Kopasz: kínai-, perui-, mexikói kopasz kutya

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 71
Tegnapi: 61
Heti: 150
Havi: 733
Össz.: 250 780

Látogatottság növelés
Oldal: kutyakozmetika tételek 1-4,
Elköltöztem!!! Hívja Lakner Petrát - © 2008 - 2024 - upollokutyakozmetika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »